wtorek, 19 lipca 2016

Obróbka metali: hartowanie


http://metody-obrobka-metali.blogspot.com/


Hartowanie to rodzaj obróbki cieplnej, polegającej na ogrzaniu materiału do określonej temperatury ( jest to tzw. temperatura hartowania), utrzymaniu go w tej temperaturze przez ściśle określony czas, który jest niezbędny do zmiany wewnętrznej budowy materiału, a potem na błyskawicznym jego schłodzeniu.

Dzięki zastosowaniu tej technologii materiał staje się bardziej wytrzymały, twardy, plastyczny i sprężysty, a także bardziej odporny na ścieranie i mniej kruchy.


Istnieją 4 podstawowe metody hartowania: zwykłe, stopniowe, izotermiczne i powierzchniowe.
  • Hartowanie zwykłe. Po doprowadzeniu materiału do stanu austenitycznego, następuje błyskawiczne schłodzenie w kąpieli wodnej lub olejowej do temperatury otoczenia.
  • Hartowanie stopniowe. Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury, materiał zostaje poddany kąpieli chłodzącej w stopionej saletrze, do temperatury nieco wyższej niż temperatura otoczenia. Jest utrzymywany w niej przez jakiś czas, aby wyrównać temperaturę w całym przekroju przedmiotu. Później następuje schładzanie w wodzie lub oleju.
  • Hartowanie izotermiczne. Podczas tego hartowania rozgrzany przedmiot jest poddany kilkugodzinnej kąpieli w roztopionej saletrze lub ołowiu.
  • Hartowanie powierzchniowe. Hartowaniu poddaje się nie cały przedmiot, tylko jego powierzchnię, i to bardzo krótko. Jest kilka form tego hartowania, np. indukcyjne, laserowe, płomieniowe, elektrolityczne, impulsowe i in.

5 komentarzy:

  1. Specjalistyczna firma Unihut oferuje ogólnie cięcie tlenem w Krakowie https://unihut.pl/ . Możecie śmiało się do nich zgłosić z każdym możliwym projektem. Wydaje mi się, że nikt inny tak dobrze nie poprowadzi maszyn CNC dla Waszego sukcesu i Waszego zadowolenia. To specjaliści, możecie mi zaufać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sam ostatnio hartowałem metal pod usługi cnc i bardzo ciężko się to robiło.

    OdpowiedzUsuń
  3. Toczenie CNC to jedna z technik obróbki skrawaniem, polegająca na obracaniu obrabianego przedmiotu i usuwaniu materiału za pomocą narzędzia skrawającego. Dzięki technologii CNC, proces toczenia jest zautomatyzowany i bardzo precyzyjny, co pozwala na produkcję skomplikowanych i dokładnych elementów. Toczenie CNC znajduje zastosowanie w wielu branżach, w tym w motoryzacji, lotnictwie, produkcji maszyn i urządzeń medycznych. Pozwala na efektywne i dokładne wytwarzanie części o różnorodnych kształtach i wymiarach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Toczenie CNC to zaawansowana metoda obróbki skrawaniem, która pozwala na precyzyjne kształtowanie elementów cylindrycznych. Sterowanie komputerowe maszyn zapewnia powtarzalność i dokładność, dzięki czemu proces ten znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym czy maszynowym. Toczenie CNC gwarantuje wysoką jakość i minimalizację błędów produkcyjnych.

    OdpowiedzUsuń