piątek, 16 grudnia 2016

Wsady spawane laserowo

http://metody-obrobka-metali.blogspot.com/
Jedną z bardziej złożonych i specjalistycznych technologii wsadów dedykowanych do obróbki w procesach tłoczenia są wsady spawane laserowo (WSL).
Są one wytwarzane techniką laserową, powstają w wyniku spawania, w celu zespolenia, cieńkich pasów blachy różnego gatunku i zróżnicowanej grubości oraz niejednorodnej warstwie wierzchniej.

Jest to stosunkowo trudne do wykonania, gdyż wykonanie spoiny laserowej o odpowiedniej użyteczności mechanicznej stwarza komplikacje, dotyczące między innymi uruchomienia wiązki i trwałości łączonych pasów blach lub rur.

piątek, 4 listopada 2016

Cięcie blach jako forma obróbki plastycznej

http://metody-obrobka-metali.blogspot.com/
Proces cięcia blach jest formą obróbki plastycznej, do której zaliczamy wszystkie operacje związane z rozdzielaniem materiału. Aby materiał mógł stracić swoją zwartość i spoistość musi dojść do koncentracji naprężeń w miejscu podziału.

Najczęściej stosowane jest rozcinanie materiału za pomocą dwóch elementów tnących.

środa, 12 października 2016

Czym jest proces gięcia?

http://metody-obrobka-metali.blogspot.com/
Jedną z metod obróbki plastycznej metali jest gięcie. Polega ona na stałej zmianie kształtu wyrobów z blach, kształtowników, prętów i rur, dzięki oddziaływaniu momentu zginającego.
Operacja ta może przebiegać na gorąco lub zimno, a jest wykonywana na giętarkach, prasach i walcach.

Przykładem elementów giętych są pręty i blachy.

Używając oryginalnych tłoczników, można na różnego rodzaju prasach (hydraulicznych, mechanicznych, krawędziowych) przeprowadzić procesy gięcia – zwijania i wyginania.

czwartek, 15 września 2016

Nitowanie bezotworowe

http://metody-obrobka-metali.blogspot.com/

Nitowanie bezotworowe SPR (Self-Piercing Riveting), ze względu na wpływ dużych odkształceń na wytrzymałość złącza oraz sposób jego kształtowania jest klasyfikowane jako jedna z metod obróbki plastycznej metali.

Polega na łączeniu cienkich i rozciągliwych arkuszy blach i taśm z różnych stopów metali, stali nierdzewnych i aluminium za pomocą specjalnych rurowych nitów.

Do uzyskania połączenia jest oprócz tego wymagana matryca o specjalnie zaprojektowanym profilu, wpływająca na materiał łączonych blach i odkształcanego nitu.


środa, 17 sierpnia 2016

Obróbka plastyczna - wyciskanie

http://metody-obrobka-metali.blogspot.com/
Wyciskanie (prasowanie wpływowe) jest procesem kształtowania plastycznego, w którym metal zamknięty w pojemniku (rycypiencie) jest pod wpływem nacisku narzędzia przemieszczany przez otwór matrycy i uzyskuje kształt przekroju poprzecznego odpowiadający temu otworowi.

Proces ten jest stosowany przy wytwarzaniu odkuwek o różnych kształtach: stożkowych, cylindrycznych, gładkich, z występami, pełnych, drążonych a także o kształtach złożonych.


wtorek, 19 lipca 2016

Obróbka metali: hartowanie


http://metody-obrobka-metali.blogspot.com/


Hartowanie to rodzaj obróbki cieplnej, polegającej na ogrzaniu materiału do określonej temperatury ( jest to tzw. temperatura hartowania), utrzymaniu go w tej temperaturze przez ściśle określony czas, który jest niezbędny do zmiany wewnętrznej budowy materiału, a potem na błyskawicznym jego schłodzeniu.

Dzięki zastosowaniu tej technologii materiał staje się bardziej wytrzymały, twardy, plastyczny i sprężysty, a także bardziej odporny na ścieranie i mniej kruchy.


środa, 29 czerwca 2016

Obróbka metali - kucie

http://metody-obrobka-metali.blogspot.com/
Kucie jest uznanym procesem kształtowania metali. Mimo, że jest dosyć kosztowne w instalacji i obsłudze, to jakość, wytrzymałość i trwałość gotowego produktu zapewnia najwyższą satysfakcję klienta.

Polega ono na odkształcaniu metali na gorąco, zimno lub półgorąco za pomocą uderzeń lub nacisku narzędzi. Podczas kucia wykonywane są operacje gięcia, skręcania, cięcia, wydłużania, wgłębiania, spęczania i inne.
Wyrób uzyskany w wyniku kucia nazywa się odkuwką . Odkuwki kształtem i rozmiarem zbliżone są do gotowej części, charakteryzują się drobnoziarnistą strukturą i podwyższonymi właściwościami mechanicznymi w stosunku do materiału wyjściowego ( nawet o 15%).


środa, 20 kwietnia 2016

Obróbka plastyczna - krótki przewodnik

Co to jest formowanie próżniowe? Jakie są metody stosowane w tworzeniu próżni? Formowanie próżniowe jest w zasadzie procedurą stosującą kształtowanie dowolnego rodzaju tworzywa sztucznego. Formowanie nietypowych kształtów takich jak naczynia, czy pudełka i innych nazywa się formowaniem próżniowym.

Najprostszym wyjaśnieniem jego sposobu działania jest wprowadzenie do formy, podgrzanie w piecu aż do uzyskania jej kształtu i chłodzenie. Większość formowanych próżniowo produktów jest przystępna. Formy mogą być wykonane z tworzyw uzyskanych niskim kosztem, a proces formowania próżniowego może być nawet szybszy niż jakikolwiek proces formowania.